top of page
Open Site Navigation
Open Site Navigation

ПРО АЗОВ

БОЙОВИЙ шлях

Історія українського військового підрозділу АЗОВ розпочалась у 2014 році. Після незаконної анексії Криму російські війська почали гібридне вторгнення на Донбас.


Тисячі українців взяли до рук зброю, аби захистити територіальну цілісність та суверенітет України. Саме з подібних людей було сформовано батальйон АЗОВ, спершу як підрозділ патрульної служби міліції особливого призначення Міністерства внутрішніх справ України. Бійці брали участь у бойових діях в районі міст Широкине, Марʼїнка, Іловайськ, Павлопіль, Комінтернове, Гранітне та інші.

В червні 2014 року АЗОВ звільнив Маріуполь – на той момент півмільйонне місто на Сході України. Восени того ж року батальйон було реформовано та розширено до розмірів полку. Підрозділ перейшов до складу Національної Гвардії України, як Окремий загін спеціального призначення АЗОВ військової частини 3057.

В період з 2014 по 2022 роки полк АЗОВ брав участь у бойових діях. Протягом всього часу з моменту створення підрозділ АЗОВ був залучений в складі груп швидкого реагування та патрулювання по всій території "Антитерористичної Операції" (пізніше - "Операції Обʼєднаних Сил") на Сході України з метою контрдиверсійних дій та запобігання тероризму. За цей час АЗОВ мав чотирьох командирів: Андрій Білецький (засновник), Ігор Михайленко, Максим Жорін, Денис Прокопенко.

На момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 Лютого 2022 року полк АЗОВ перебував у Маріуполі.

Українські воїни мужньо боронили місто від переважаючої кількості російських військ, захищаючи мирне населення. Героїчна оборона Маріуполя, включно з боями за завод Азовсталь, тривала 82 дні та дозволила українським силам перегрупуватись та зупинити просування сил російського вторгнення на всіх ділянках фронту.

Паралельно з обороною Маріуполя по всій Україні ветерани полку АЗОВ, які проходили службу в лавах підрозділу з 2014 по 2022 роки, в повній координації з Міністерством оборони України створили декілька нових військових формувань. Ці новостворені підрозділи отримали неформальну назву "сили АЗОВ", тобто азовські підрозділи.

В медіа ці формування зазвичай описують як "сформовані ветеранами полку АЗОВ". Серед них - спецпідрозділ Головного управління розвідки KRAKEN, 98 батальйон територіальної оборони АЗОВ-Дніпро, підрозділи Сил спеціальних операцій АЗОВ-Київ та АЗОВ-Харків, а також військові формування "Альбін" та "Любарт".

Азовські підрозділи всі без винятку є офіційними легальними складовими української армії. Вони обʼєднанні спільними ідеологічними та світоглядними принципами, головний з яких - це захист України.

СИМВОЛІКА АЗОВ

АЗОВ використовує символ "Ідея Nації", добре відомий в Україні з часів Середньовіччя. Це монограма, утворена з двох літер "‎І" та "‎N" в тому вигляді, які вони мали ще в період вживання староукраїнського алфавіту (до XVIII ст.).

Українські аристократичні родини використовували цей знак як елемент своїх гербів. Вони наведені у гербовій збірці Альберта Віюка-Кояловича "Herbarz rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego" 1650 р. – такі герби використовували роди Ольшевських, Гурків, Войнів-Ясеницьких та Біликовичів.
Ці сімʼї мешкали на території Волині та Київщини. Але відомі й більш ранні приклади уживання цього гербу – наприклад з гербовим символом, що повністю відповідає символу Ідея Нації, була печатка земського судді Андрія Біликовича 1601 р.

Після відновлення незалежності України в 1991 році різні українські націоналістичні та консервативні сили почали використовувати знак "‎Ідея Нації" як неформальну емблему українського націоналізму загалом. В їхній інтерпретації він означає обіцянку бути вірним власному народу до самої смерті та захищати його від будь-яких ворогів.

Батальйон АЗОВ спочатку використовував “Ідею Nації” в класичному накресленні. Після розширення до розмірів полку змінився і шеврон бійців - на ньому тепер розміщено так звану “атакуючу Ідею Nації”, в стилізації. Саме “атакуюча” стала основою для тієї символіки, яку використовує наш фонд та інші азовські підрозділи у 2022 році - ми називаємо ці три смуги “штурмовою Ідеєю Nації”.

ВОЛОНТЕРИ АЗОВ

За більше ніж 8 років навколо підрозділу АЗОВ сформувалась ціла спільнота людей, які готові всіма силами допомагати воїнам-націоналістам. Цивільні українці та представники інших народів по всьому світу добровільно стають волонтерами АЗОВ.

Від 2022 року зусилля цих людей обʼєднанні в рамках благодійної ініціативи “Support AZOV”. Це координаційна платформа, яка спрямована на допомогу бійцям, пораненим та членам родин загиблих захисників України, що належать до азовських підрозділів. Подібну назву також має однойменний благодійний фонд, офіційно зареєстрований на території України.

Допомогти Support AZOV можна двома способами:

bottom of page